tréninková skupina martiny blažkové

rychlý holky

AKTUALITY

Medaile z dauha jsou na dosah!!!

atletika.cz: Jamajská čtvrtkařka Wilkinsová byla včera svým národním svazem potrestána dvouletým zákazem za prohřešek při halovém MS. Česká čtveřice na 4x400 metrů by tak měla dostat dodatečně bronz.

Čtěte dále....

Již před časem se neoficiálně hovořilo o dopingu jedné z jamajských čtvrtkařek na březnovém halovém mistrovství světa. Vzhledem k tomu, že náš reprezentační kvartet Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová vybojoval v závodě čtvrté místo, rozjely se spekulace o možné bronzové medaili. To, co bylo dosud v rovině dohadů, nabralo včera reálnější obrysy, když vydala jamajská asociace (JAAA) stanovisko své disciplinární komise (Hearing Panel).

10_DOHA0455.jpg
Denisa Rosolová se s Boby-Gaye Wilkinsovou utkala nejen v tomto rozběhu a semifinále individuální čtvrtky, ale i prvním úseku štafety - foto v článku: www.graf.cz

V něm se trojčlenný tým shodl, že Bobby-Gaye Wilkinsová, členka bronzové jamajské štafety, porušila v Dauhá pravidlo IAAF 32.2(a) – o přítomnosti zakázaných látek v těle. Konkrétně byl nalezen „andarin“, který patří mezi „selektivní modulátory estrogenových receptorů“ (SERM). Tyto nepovolené substance patřící podle Světového antidopingového kodexu mezi antagonisty a modulátory hormonů, nemají žádný vliv na fyzický výkon sportovců. Mohou však potlačovat nežádoucí účinky jiných látek – jak napovídá název, regulují (tlumí nebo stimulují) působení hormonů. V prohlášení „panelu“ dále stojí, že v případu „nejsou žádné výjimečné (a)nebo zvláštní okolnosti“.

To vedlo JAAA k jednoznačnému závěru: „V souladu s tímto rozhodnutím a protože jde o první porušení, byla atletka vyloučena ze všech soutěží na dva roky, podle pravidla IAAF 40.2.“ Dvouletý distanc Wilkinsové začal běžet 9. dubna 2010. Rozhodnutí o diskvalifikaci náleží světové asociaci, která obvykle v těchto případech medaile odebírá. Definitivní však nemusí být ani samotný trest, neboť Jamajčanka může využít možnosti slyšení u mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Lausanne. Nedávno CAS rozhodla kvůli nesprávné analýze vzorků o navrácení medailí, které již byly odebrány běloruským kladivářům. (Informovali jsme zde.)


Bronzová štafeta? Zleva Rosolová, Hejnová, Bergrová, Bartoničková

Pokud však IAAF Wilkinsovou a s ní i jamajskou štafetu diskvalifikuje (a nedojde ke zrušení trestu ze strany CAS), dočká se česká výprava na HMS dodatečného bronzu. Původně z Kataru odcestovala bez cenného kovu, stejně jako před dvěma lety ze španělské Valencie. Takto by se přiřadila k 28 zemím, které si pozici na stupních vítězů „vybojovaly na místě“ v Dauhá. Jako důsledek by Jamajka poklesla v medailovém pořadí na deváté příčku. Ztráta šesti bodů v hodnocení umístění do osmičky by je dokonce vyřadila z nejlepší desítky, do níž by se na její konec posunula Česká republika.

Poslední komentáře
10.09.2010 18:34:57: no šup šup, jakýpa rozhodování, byla pozitivní, tak jí všechny úspěchy smáznout a odebrat, jinak v t...
10.09.2010 17:06:20: smiley${1} champions!!