tréninková skupina martiny blažkové

rychlý holky

AKTUALITY

Zápisky z Číny

Proč si Číňani neholí těch osm dlouhých chlupů, co jim trčí z pihy na bradě? Proč si nemůžete jen tak sami vyjít mimo centrum? A proč Zuzana, ta s dlouhýma nohama, doběhla v čase, jako když byla dorostenka? To všechno jsou záhady letošní Universiády v čínském Schenzhenu.

Nejprve k tomu závodu, kvůli kterému tady všichni jsme. Byla to taková smutná katastróóófa: nějaký čínský narušitel 5 kroků po startu pískl na ploše na píšťalu a správně vycvičená poslušná skautka v domnění, že start byl ulit, začala vypouštět. Stejného mínění byli i trenéři na opačné straně stadionu, leč opak byl pravdou a zbylé závodnice pokračovaly v náběhu na překážku. A tak se stalo, že i přes skvělé časy mezi překážkami nebylo v silách naší závodnice dohnat ztrátu na postupová místa. A je to venku. Stupeň zklamání: nejvyšší.

A jinak?

Že nejsou Číňanky chlupaté je pověra. Že jsou malé taky. Zato ti chlapi, kromě geneticky modifikovaných baskeťáků, jsou všichni S. Veškeré kuřecí maso je podáváno s rozplizlou blemcavou kůží. Mladí hoši se odbarvují na „blond“. V zapadlé křivolaké uličce, kudy protékají různé čůrky (nechci vědět z čeho) a jeden by se tam bál vkročit, prodávají prasečí rypáky, kuří nožky, lepivé koule z béžové hmoty, nudle, starej škopek, něco s rybím odérem, oprýskanou figurínu, oranžový hmyzáky a spousta věcí, které jsou asi k jídlu, ale člověk na ně nemá dvakrát chuť. Taky se tam suší prádlo, šmelí všechno, s čím jde šmelit a vůbec. V autobusech městských linek jezdí průvodčí, kteří neumí ukázat vaší polohu na mapě. Když se „jen tak“ procházíte na periferii v křivolakých uličkách, tak vám chce policajt „pomoct“. Takže šup pryč, naložit do autobusu, odvézt z neupravené části. Upravené části se vyznačují zdánlivě opravenými fasádami v nejbližším dohledu od tras autobusů Univerziádních linek (cca dva domy od silnice). Ostatní jsou hanebně zanedbané. Dávají nám na pokoj málo toaletního papíru. Všechno v univerziádní vesnici svítí a bliká tolik, že zbylá polovina města musí být zcela určitě bez proudu. A pivní bar, který měl být asi jen zajímavostí, se denně otřásá v základech a trpí zoufalým nedostatkem dalších sudů. Tak to chodí.